Koszty utrzymania mieszkania czy domu w głównej mierze związane są z jego ogrzewaniem i zużyciem energii elektrycznej. Jak je obniżyć? Czy na to pytanie odpowie audyt?
Co to jest audyt energetyczny?
Audyt energetyczny to badanie aktualnej energochłonności budynku przeprowadzane w celu jej obniżenia. Opisuje stan bieżący i daje wskazówki na przyszłość. Przeprowadzany jest najczęściej przed planowanymi pracami remontowymi i termomodernizacyjnymi.
Opracowanie, które powstaje po wykonaniu audytu, zawiera informacje o koniecznych do podjęcia działaniach, niezbędnych do tego, by w badanym budynku zużycie energii z nieodnawialnych źródeł zredukować do jak najniższego wymiaru. Analiza uwzględnia aktualny stan obiektu, istniejące instalacje i źródła ciepła, użyte materiały, parametry zamontowanej stolarki okiennej, wykonanej (lub nie) izolacji ścian i posadzek na gruncie.
Kto wykonuje audyt?
Audyt wykonuje wykwalifikowany audytor. W znalezieniu takiego fachowca pomocna może być lista rekomendowanych audytorów publikowana przez Zrzeszenie Audytorów Energetycznych (www.zae.org.pl). Innym punktem odniesienia jest lista audytorów z autoryzacją Krajowej Agencji Poszanowania Energii SA (www.kape.gov.pl ).
Współpraca z audytorem.
Praca audytora wymaga współpracy z właścicielem budynku. Powinien on dostarczyć wykonawcy audytu posiadaną dokumentację budowlaną (projekt architektoniczno-budowlany lub inwentaryzację powykonawczą). Audytor musi także poznać informacje o obecnie ponoszonych kosztach ogrzewania budynku i wody użytkowej oraz zużycia energii elektrycznej.
Audytor, poza analizą dokumentów, przeprowadza własne pomiary i badania izolacyjności ścian, stropów i posadzek. Ocenia aktualny stan wszystkich przegród, dachu, okien, drzwi. Zbada także obecny system ogrzewania i wentylacji.
Audytor musi też poznać możliwości finansowe inwestora (czy to w formie wkładu własnego, czy możliwości zaciągnięcia kredytu), dotyczące środków, jakie może on przeznaczyć na działania termomodernizacyjne w swoim domu.
Po co to wszystko?
Te szczegółowe informacje są potrzebne audytorowi do sporządzenia rzetelnego dokumentu mówiącego nie tylko o bieżącym stanie budynku i jego energochłonności. Opis stanu bieżącego pozwala wyciągać wnioski i sformułować zalecenia na przyszłość. Skoro głównym celem audytu jest obniżenie energochłonności obiektu, wskaże on przede wszystkim konieczne do wykonania prace termomodernizacyjne oraz możliwe rozwiązania wymiany instalacji i systemu ogrzewania.
Informacje płynące z audytu zawierać będą np. wskazania do wymiany kotła węglowego na gazowy lub pompę ciepła, a także szczegółowe dane dotyczące optymalnych parametrów dla nowej stolarki i dodatkowych warstw ocieplających.
Audyt określi warunki dla przeprowadzania wszystkich zmian, uwzględniając możliwości finansowe właściciela domu. Raport wskaże też kolejność w jakiej prace termomodernizacyjne powinny się odbywać, aby były to działania racjonalne.
Działania z sensem.
Już samo zlecenie przeprowadzenia audytu przed rozpoczęciem termomodernizacji jest dowodem na racjonalność inwestora. Po otrzymaniu raportu będzie wiadomo co warto, co trzeba, a czego nie musimy robić. Audyt oblicza bowiem także opłacalność poszczególnych prac, porównując ich koszty z uzyskanymi oszczędnościami energii. Dowiemy się ile lat jest potrzebne, by nasze inwestycje się zwróciły. Raport może być niezbędny dla projektanta, który uwzględni jego wskazania w opracowaniu szczegółów wykonawczych (np. detale montażu ocieplenia przegród, czy stolarki okiennej itp.).
Audyt wskaże kolejność działań, by np. nie blokować środków dokonując zakupu pompy ciepła przed ociepleniem budynku. Jeśli audyt zaleci konieczność wymiany źródła ciepła na nowoczesny kocioł gazowy lub pompę ciepła, z pewnością wskaże urządzenia znajdujące się na LIŚCIE ZIELONYCH URZĄDZEŃ I MATERIAŁÓW, jaką prowadzi Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy.
Materiały i urządzenia znajdujące się w tym wykazie dają możliwość uzyskania dofinansowania np. z programu Czyste Powietrze. Na tej liście znajdują się kotły Broetje i pompy ciepła Broetje. Korzystający z dopłat programu Czyste Powietrze mogą otrzymać zwrot wydatku na wykonany audyt. Szczegóły uzyskania zwrotu określa regulamin programu.
Wskaźnik EP. Im mniej tym lepiej.
Dzięki przeprowadzeniu audytu będzie możliwe ustalenie wskaźnika EP jaki uzyskamy po zakończeniu wszystkich prac termomodernizacyjnych. Jest to wskaźnik rocznego zapotrzebowania budynku na energię nieodnawialną w przeliczeniu na metr kwadratowy powierzchni budynku. Podkreślmy to: chodzi tu o energię nieodnawialną, czyli pozyskaną z używania węgla, gazu, oleju opałowego. Energię, którą wykorzystujemy do ogrzewania obiektu i wody, jego chłodzenia, wentylacji, oświetlenia i pracy wszystkich urządzeń elektrycznych (RTV, AGD, itp.).
Wskaźnik ten jest niezwykle ważny, bo mówi o osiągniętym standardzie energetycznym budynku. Decyduje np. o przyznaniu dotacji w ramach programu Moje ciepło. Ustalona wysokość wskaźnika EP to od 2023 roku maksymalnie 55kWh/(m2 na rok). Programy dopłat zachęcają do termomodernizacji – poprzednio wymagany poziom EP wynosił 70kWh/m2 na rok. Śrubowanie wskaźnika ma sens nie tylko ekologiczny – chodzi tu o pieniądze, jakie możemy zaoszczędzić m.in. na ogrzewaniu domu, wprowadzając w życie wskazania wymienione w audytowej ekspertyzie.
Wskaźnik EP, po wykonaniu audytu, będzie potem figurował w świadectwie charakterystyki energetycznej budynku. Ale co to jest świadectwo charakterystyki energetycznej budynku i dlaczego nie powinniśmy mylić go z audytem – artykuł na ten temat znajdziesz tutaj.