Rozważając zakup powietrznej pompy ciepła, każdy zastanawia się nad dwoma aspektami. Czy gdy temperatury spadną znacznie poniżej zera w domu będzie ciepło? I ile wyniosą rachunki za energię elektryczną?
My się zimy nie boimy.
Ze względu na łatwy montaż, niskie nakłady inwestycyjne (w porównaniu do gruntowych pomp ciepła) oraz możliwość pracy w niskich temperaturach najczęściej wybieraną pompą ciepła jest pompa typu powietrze – woda.
Powietrzne pompy ciepła firmy Broetje pracują do temperatury minus 20 stopni. Tak niskie temperatury, wg danych meteorologicznych, występują w Polsce rzadko, a co najważniejsze: przez krótki okres czasu i na niewielkim obszarze. Rodzi się jednak obawa – a co jeśli jednak pewnej zimy przymrozi? Mam marznąć? W zależności od rodzaju wybranego typu pompy mamy do dyspozycji zamontowane grzałki elektryczne albo możemy się wspomóc alternatywnym źródłem ciepła, np. kotłem gazowym.
Kiedy włączą się grzałki albo kocioł?
Szukając informacji o sposobach ogrzewania domu pompą ciepła spotkać się można ze sformułowaniem biwalentny tryb pracy. O co tu chodzi? W tym trybie pracują jednocześnie pompa ciepła i nasz „wspomagacz” (czyli albo grzałka albo kocioł).
Kiedy to następuje? Przy prawidłowo wykonanym doborze urządzenia określa się tzw. temperaturę biwalencji. Jest to temperatura zewnętrzna, poniżej której pompa ciepła samodzielnie nie jest w stanie wyprodukować takiej ilości ciepła, aby ogrzać nasz dom. Wówczas musi się wspomóc wbudowaną w pompę ciepła grzałką lub kotłem gazowym i uzupełnić brakującą ilość ciepła.
A co się stanie jeśli temperatury na zewnątrz spadną poniżej minus 20 stopni? Wtedy odpowiedzialność za ogrzanie budynku w całości spadnie na nasze „wspomagacze”.
Podłogówka czy grzejniki. Czy to ma znaczenie?
Dla efektywności pracy pompy ciepła, a w konsekwencji wysokości rachunków za prąd, zdecydowanie istotna jest temperatura, do której pompa ciepła będzie podgrzewać instalację centralnego ogrzewania. Ta instalacja nazywana jest górnym źródłem ciepła.
Występują różne rodzaje górnych źródeł ciepła, ale do najpopularniejszych należą ogrzewanie płaszczyznowe oraz ogrzewanie grzejnikowe. W przypadku ogrzewania płaszczyznowego, np. podłogówki, możemy mówić o systemie niskotemperaturowym, w przypadku którego woda w instalacji ma 30-40 oC. Podłogówka to najlepsze rozwiązanie dla pompy ciepła.
Ogrzewanie grzejnikowe też nie jest problemem, ale korzystanie z grzejników wymusza najczęściej konieczność podgrzewania wody w instalacji do wyższych temperatur (powyżej 50 oC). To zrozumiałe, bo powierzchnia przekazywania ciepła przez podłogówkę jest wielokrotnie większa niż powierzchnia grzejnika. Ponadto podłogówka ogrzewa powietrze całą płaszczyzną podłogi równomiernie, gdy tymczasem grzejniki robią to bardziej punktowo, począwszy od miejsca ich zlokalizowania.
Prawidłowy dobór pompy ciepła
Aby zapewnić sobie komfortową temperaturę w domu nie płacąc przy tym horrendalnych rachunków za energię elektryczną warto przed zakupem pompy ciepła skorzystać z pomocy fachowca, aby dokonać właściwego doboru urządzenia. Im więcej informacji przekażemy, tym większa jest pewność optymalnej pracy powietrznej pompy ciepła. Najbardziej miarodajną jest informacja ile ciepła potrzebujemy, aby ogrzać mieszkanie i ciepłą wodę użytkową, ale przydatne będą również informacje o powierzchni i konstrukcji budynku oraz zużyciu wody.
Przewymiarowanie pompy ciepła jest nieuzasadnione ze względu na znacznie wyższe koszty inwestycji, nieoptymalną praca urządzenia względem zapotrzebowania budynku na ciepło, wzrost kosztów eksploatacji.