Czym kierować się przy wyborze kotła do domu?

powrót

Jaki kocioł wybrać

Wybór kotła centralnego ogrzewania nie należy do najłatwiejszych, dlatego jego wybór należy oprzeć na technicznej wiedzy specjalisty. Duża różnorodność modeli dostępnych na rynku z pewnością nie pomaga w wyborze. Właściwa moc, specyfika danego budynku a przede wszystkim komfort użytkowników – na te parametry powinniśmy zwrócić uwagę dokonując wyboru kotła. Stąd zakup pieca musi być odpowiednio zaplanowany i dopasowany do naszych potrzeb.

Moc kotła do domu

To, z jaką mocą kocioł do domu będzie ogrzewał nasz dom, jest zdecydowanie najważniejszą kwestią. Dobór odpowiedniej mocy grzewczej uchroni nas przed niedoszacowaniem lub zakupem urządzenia o zbyt dużej mocy. Nieefektywne ogrzewanie całej przestrzeni domu zmniejszy komfort każdego z lokatorów. Z kolei kocioł do domu o zbyt dużej mocy to niepotrzebny wyższy koszt a w wielu przypadkach mniej efektywna praca, mniejsza energooszczędność i szybkie zużycie materiału.

 

Dostępność paliwa a wybór kotła do domu

Wybierając piec, należy wziąć pod uwagę rodzaj paliwa, z którego będziemy korzystać. Najpopularniejszy jest gaz ziemny, do którego jednak nie zawsze jest dostęp. Bardzo popularne pod względem eksploatacji są węgiel, brykiet, drewno i koks, ale przekłada to się na dużą emisję dwutlenku węgla oraz wymaga przestrzeni do przechowywania opału. Decydując się na kocioł stałopalny należy przestrzegać obowiązujących w Polsce norm dotyczących klas tych urządzeń. Należy mieć też na uwadze lokalne przepisy, które zakazują stosowania węgla na kolejnych obszarach. Można też zakupić kocioł do domu zasilany gazem płynnym lub olejem opałowym. Małą popularnością cieszy się piec elektryczny ze względu na (wciąż rosnące) koszty energii.

 

Rodzaj komory spalania w kotle do domu

Kocioł do domu może mieć otwartą lub zamkniętą komorę spalania. W pierwszym przypadku powietrze wymagane do procesu spalania pobierane jest z pomieszczenia, które jednocześnie musi spełnić określone standardy. Zgodnie z obowiązującym prawem w UE, także w Polsce kotły z otwartą komorą spalania mogą być stosowane wyłącznie na wymianę w istniejących instalacjach. Wszystkie nowo budowane mieszkania, domy, budynki muszą być projektowane wyłącznie z kotłami, z zamkniętą komorą.  Przykładem kotła do domu z zamkniętą komorą spalania jest kocioł kondensacyjny, który jest w stanie odzyskać dodatkowe ciepło ze spalin, tym samym przynieść oszczędności użytkownikowi.

 

2021-08-17T11:41:25+02:00 2020-05-4|Tagi: |
.