Instalacja centralnego ogrzewania to złożone zagadnienie, od którego zależeć będzie komfort pomieszczeń w domach czy mieszkaniach oraz szybki dostęp do ciepłej wody użytkowej. Poszczególne rozwiązania konstrukcyjne różnią się od siebie możliwościami, zasadą działania oraz rodzajem niezbędnych urządzeń zasilających i oddających ciepło.
Wszystkie elementy instalacji będą działać systemowo, dlatego niezwykle ważne jest dopasowanie ich nie tylko do potrzeb użytkownika, ale również względem siebie. Zagwarantuje to maksymalną sprawność i bezpieczeństwo, niższe rachunki za ogrzewanie oraz zmniejszoną emisję spalin. Projekt instalacji wymaga wiedzy i doświadczenia, dlatego zadanie to należy powierzyć specjalistom. Warto jednak przeanalizować nowoczesne rozwiązania grzewcze, które ułatwią właścicielom budynków wybór najlepszych urządzeń.
Podstawowe elementy instalacji c.o
Projektując instalację grzewczą należy rozważyć rodzaj i rozmieszczenie kotłów zasilających, grzejników, rur i przewodów doprowadzających wodę oraz gaz ziemny, wielkość i przeznaczenie pomieszczeń, rodzaj użytej wentylacji, izolację budynku czy dostęp do komina odprowadzającego produkty spalania.
Dobór i planowanie poszczególnych elementów to zatem czynność czasochłonna, którą komplikują dodatkowo rozmaite zapisy prawa budowlanego. Pozwalają one oszacować potrzebną moc urządzeń odpowiadającą przyszłym potrzebom domowników oraz zapewnić odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Na wczesnym etapie inwestycji warto wybrać docelowe paliwo opałowe, które posłuży do zasilania systemu grzewczego.
Serce instalacji c.o. – kocioł grzewczy
Od rodzaju kotła grzewczego zależeć będzie ilość produkowanego ciepła, wygoda obsługi całego systemu ogrzewania oraz koszty eksploatacji budynku. Moc kotła powinna równoważyć ciepło tracone w ciągu roku, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Urządzenia te korzystają z rozmaitych paliw opałowych, wśród których dominują jednostki zasilane gazem ziemnym lub płynnym. Ich zaletą jest wysoka sprawność, niewielkie rozmiary, cicha praca oraz niska emisja spalin. Są to zautomatyzowane jednostki, które nie produkują dodatkowego popiołu czy pyłu węglowego. Stosunkowo prosta jest również ich konserwacja. Jednofunkcyjne kotły gazowe służą do podgrzewania wody krążącej w instalacji c.o. Ich dwufunkcyjne odpowiedniki podgrzewają dodatkowo wodę użytkową. Istnieje również możliwość parowania urządzenia grzewczego z dodatkowym zasobnikiem, który podniesie komfort użytkowania ciepłej wody, zwłaszcza w domach z kilkoma łazienkami czy kuchniami.
Przyszłość technologii grzewczych – kotły kondensacyjne i modulacja
Głównym kryterium wyboru rodzaju zasilania instalacji c.o jest wydajne dysponowanie materiałem opałowym. Dostarczenie tej samej ilości ciepła zużywając mniej gazu czy oleju to oczywista korzyść dla domowego budżetu. Z tego powodu coraz więcej urządzeń korzysta z nowoczesnych technologii sterowania pracą palnika czy odzyskiwania ciepła ze spalin.
Kotły kondensacyjne są jednostkami o wydajności nawet o 10% wyższej od ich konwencjonalnych odpowiedników. Zbudowane ze specjalnych, antykorozyjnych materiałów uwalniają one energię zawartą w parze wodnej, wchodzącą w skład spalin. W ten sposób energia odprowadzana dotychczas przez komin zostaje uwolniona w instalacji grzewczej. Dodatkową oszczędność uzyskuje się stosując modulowany zakres mocy kotła. Urządzenia z wewnętrznym sterowaniem pracą palnika samodzielnie dopasowują ilość powietrza i paliwa ze względu na aktualne zapotrzebowanie i warunki pogodowe.
Rolą instalacji grzewczej jest dostarczenie ciepła do pomieszczeń oraz podgrzewanie wody niezależnie od pory dnia czy roku. Musi być ona zatem przygotowana do ciągłej, wieloletniej pracy, bez ryzyka spadku wydajności. Nowoczesne technologie użyte do produkcji współczesnych jednostek grzewczych poprawiają zarówno ergonomię urządzeń, jak i przyczyniają się do dodatkowych oszczędności , efektywnie dysponując paliwem opałowym.