Bezpieczna instalacja kotłów grzewczych w małych pomieszczeniach

powrót

Moc kotła, rodzaj paliwa opałowego oraz ergonomia urządzenia to nie jedyne parametry, które musimy wziąć pod uwagę w trakcie projektowania instalacji centralnego ogrzewania. Równie ważna jest wielkość pomieszczenia, w którym zainstalowane zostanie urządzenie grzewcze. Powinno ono przede wszystkim spełniać wymogi bezpieczeństwa, zapewniać wygodny dostęp do kotła oraz zostać wyposażone w niezbędną infrastrukturę przyłączeniową, w tym m.in. bliskie sąsiedztwo komina czy doprowadzenie gazu ziemnego.

Właściciele budynków nie podłączonych do sieci gazociągowej powinni rozważyć dodatkowo sposób magazynowania paliwa, np. oleju opałowego. Oto kilka wskazówek, które ułatwią dobór kotła do wielkości pomieszczenia.

Budowa kotłów grzewczych, a warunki w pomieszczeniach

Oferta kotłów grzewczych przygotowywana jest z myślą o wszechstronnym zastosowaniu urządzeń. Kupujący mogą wybierać wśród rozwiązań jedno- i dwufunkcyjnych, stojących lub wiszących, wyposażonych w otwartą bądź zamkniętą komorę spalania oraz urządzeń konstruowanych w oparciu o technologię kondensacyjną. Umożliwia to dobór jednostki wedle indywidualnych potrzeb, która dostarczy niezbędną do ogrzania pomieszczeń moc oraz zadba o ciepłą wodę.

W zależności od typu kotła niezbędne jest jednak zapewnienie mu odpowiednich warunków pracy. W wielu wypadkach nie musi to być osobna kotłownia, lecz każdorazowo należy rozważyć rodzaj użytej wentylacji, wielkość komina, wysokość pomieszczenia ponad poziomem gruntu, odległość od punktów poboru wody czy obecność wilgoci i zanieczyszczeń, które może negatywnie wpływać na sprawność urządzenia. Przykładowo kotły gazowe z otwartą komorą spalania pobierają powietrze z pomieszczenia. Nie wolno w ich przypadku stosować wentylacji mechanicznej, gdyż może ona wytworzyć podciśnienie i gromadzenie się czadu. W trakcie wyboru kotła warto zasięgnąć opinii specjalisty, np. doświadczonego instalatora.

W jakich pomieszczeniach można instalować kotły grzewcze?

Dawniej kotły instalowane były w kotłowniach, pomieszczeniach o specjalnym przeznaczeniu usytuowanych przeważnie w piwnicach. Umożliwiało to grawitacyjny obieg wody – cieplejsza naturalnie unosiła się na wyższe poziomy. Szybko jednak zauważono wady tego rozwiązania, zwłaszcza w mniejszych niepodpiwniczonych domach oraz mieszkaniach, gdzie każda strata przestrzeni była dotkliwa dla mieszkańców. Na popularności zyskały mniejsze i praktycznie bezobsługowe kotły gazowe, które produkują znacznie mniej zanieczyszczeń oraz zwalniają użytkownika z uciążliwego obowiązku usuwania popiołu czy pyłu węglowego.

Z tego powodu urządzenia te trafiły do kuchni, łazienek, przedpokojów, spiżarni, suszarni, a nawet garderób. Ważne jest, by było to pomieszczenie, w którym stały pobyt ludzi w ciągu doby nie trwa dłużej niż 4 godziny. Nie może to być więc sypialnia czy pokój dzienny.

Jak duże powinno być pomieszczenie z kotłem grzewczym?

Wielkość wnętrza, w którym znajdzie się kocioł grzewczy reguluje Rozporządzenie Ministra Infrastruktury „W sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki oraz ich usytuowanie”. Kubatura pomieszczeń z urządzeniami gazowymi nie może być mniejsza niż 8 m3 w przypadku urządzeń grzewczych z otwartą komorą spalania oraz 6,5 m3 dla komory zamkniętej. Wysokość wnętrza musi być równa lub większa niż 2,2 m, chyba że mamy do czynienia z budynkiem jednorodzinnym lub mieszkalnym w zabudowie zagrodowej, które powstały przed 15 grudnia 2002 roku. W ich przypadku norma ta dopuszcza wysokość rzędu 1,9 m.

 

Wielkość pomieszczeń, w których zainstalowane zostanie urządzenie grzewcze ma istotne znaczenie dla bezpieczeństwa i wygody obsługi. Największą oszczędność miejsca gwarantują zwłaszcza jednostki, w których paliwem opałowym jest gaz. Nie wymagają one osobnej kotłowni, są kompaktowe i całkowicie zautomatyzowane, oferując użytkownikom wysoką sprawność.

.