Modernizacja domu przed montażem pompy ciepła

powrót

Modernizacja domu przed montażem pompy ciepła.

Modernizacja domu przed montażem pompy ciepła – czyli co trzeba zrobić dla zapewnienia efektywności jej pracy?

Aby do ogrzewania starszego domu zastosować pompę ciepła, konieczne są wcześniejsze działania termomodernizacyjne. Ich skala może być różna. Sprawdź co warto, co można i co trzeba zrobić, by stosowanie pompy w takim domu przyniosło oczekiwane efekty.

 

Myśl rozsądnie.

Pozornie sprawa wydaje się prosta. Mamy dom, mieszkamy w nim, dom posiada system ogrzewania. Wszystko działa, tylko koszty ogrzewania dramatycznie domagają się obniżenia. Myśl o zastąpieniu dotychczasowego źródła ogrzewania pompą ciepła, wydaje się trafna. Lepiej jednak w momencie decyzji ostudzić emocje i sprawdzić, co trzeba zrobić, by inwestycja w pompę przyniosła spodziewane efekty.

 

Termomodernizacja. Co może obejmować?

Osoby budujące nowe domy mają w tym przypadku łatwiej. Wszystkie elementy budynku muszą z założenia oraz zgodnie z normami i projektem, spełniać parametry gwarantujące właściwą energochłonność domu. Szerzej piszemy o tym tutaj.

Starszy dom wybudowany został najczęściej w czasach, gdy normy były inne, mniej surowe, albo nikt specjalnie się nimi nie przejmował. Dlatego przed zmianą systemu ogrzewania na wykorzystujący pompę ciepła powinno się wykonać prace termomodernizacyjne. To często jest cała lista zadań, powiązanych ze sobą, w finalnym efekcie przynosząca oszczędności energii potrzebnej do ogrzania budynku i ciepłej wody. Co może znaleźć się na takiej liście?

 

  • Izolacja termiczna ścian zewnętrznych. Kolosalne znaczenie ma grubość ścian i ich ocieplenie. Współczynnik przenikania ciepła (U) dla ścian zewnętrznych, od 2021 roku nie może przekraczać 0,2W/m2
  • Wymiana stolarki. Nieszczelne okna i drzwi to doskonała droga ucieczki ciepła z budynku. Należy je zmienić na nowoczesne, których współczynnik przenikania ciepła (U) nie jest większy niż 0,9W/m2
  • Właściwe ocieplenie stropodachu.
  • Docieplenie posadzki, zwłaszcza nad nieocieplonymi piwnicami.

 

Skąd wiedzieć co zrobić?

Montaż pompy ciepła w sytuacji, gdy nie zadbamy wcześniej o to, by ograniczyć możliwość ucieczki ciepła z budynku spowoduje, że pompa nie będzie w stanie ogrzać go zgodnie z oczekiwaniami. Jej praca będzie nieekonomiczna, bo dążąc do spełnienia zadanych kryteriów temperatury wnętrza, zużyje więcej prądu. Program prac termomodernizacyjnych, które nie pozwolą ciepłu uciekać na zewnątrz, pozwoli na właściwy dobór pompy i jej ekonomiczną pracę.

Najlepszą drogą do ustalenia niezbędnych działań termomodernizacyjnych jest wykonanie audytu energetycznego. Przyniesie on informację o aktualnym stanie energochłonności domu, zawierać będzie listę koniecznych działań i ich kolejność. Da informacje o kosztach prac. Więcej o korzyściach płynących z wykonania audytu przeczytasz tutaj.

 

Może być taniej.

Programy takie jak Moje Ciepło lub Czyste Powietrze pozwalają otrzymać dofinansowanie na działania termomodernizacyjne, pompę ciepła, instalację fotowoltaiczną, a nawet sam audyt. Jednak warunkiem udzielenia dofinansowania jest uzyskanie dzięki termomodernizacji podwyższonego standardu energetycznego budynku tj. uzyskanie maksymalnej wartości wskaźnika rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną (EP) na potrzeby ogrzewania, wentylacji oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej na poziomie maksymalnie 55 kWh/(m2 × rok).

 

Najlepsze efekty? Z podłogówką.

Starsze budynki zazwyczaj rozprowadzają ciepło w pomieszczeniach za pomocą grzejników. Jeśli je zostawimy, wymagać to będzie pracy pompy na wyższym poziomie temperaturowym, co oczywiście jest droższe. Pompa ciepła najbardziej ekonomicznie pracuje jako niskotemperaturowa, współpracując z systemem ogrzewania płaszczyznowego. To ogrzewanie występuje jako podłogowe, ale też ścienne lub sufitowe.

Można też rozważyć zamontowanie klimakonwektorów. Rozprowadzanie ciepła jest wspomagane wtedy przez ruch powietrza wymuszony przez wentylatory zainstalowane wewnątrz konwektora. Warto więc przemyśleć, czy dla efektywności grzania i jego ekonomicznego wymiaru nie warto przed montażem pompy zamienić grzejników np. na podłogówkę czy na wspomniane klimakonwektory. Wymagać to będzie przystosowania instalacji przenoszącej czynnik grzewczy.

 

My też lubimy ciepłą wodę w kranie.

Ilość osób zamieszkujących dom pozwala oszacować ile ciepłej wody musimy wyprodukować, by wystarczyło dla wszystkich, nawet jeśli kąpią się w tym samym czasie (od 30 do 60 l/osobę). Jeśli w domu pracował do tej pory kocioł z zasobnikiem ciepłej wody użytkowej, niestety, nie będziemy mogli go wykorzystać. Konieczne jest zastosowanie podgrzewacza ciepłej wody przewidzianego do pracy z pompą ciepła. Podgrzewacz ten ma wężownicę o większej powierzchni wymiany ciepła. Ta różnica konstrukcyjna jest konieczna, ponieważ w odróżnieniu od kotła, pompa ciepła pracuje ekonomicznie na niskich temperaturach zasilania.

W modernizowanym budynku, w większości przypadków, nie będziemy zmieniać rozmieszczenia pomieszczeń. Przy dużych odległościach między zbiornikiem a łazienką, zanim ciepła woda dopłynie do kranu może dojść do jej wystudzenia. Rosną wówczas straty ciepła, czyli także zapotrzebowanie na ciepło. Warto więc pomyśleć, jeśli to możliwe, o dodatkowym zaizolowaniu rur.

 

Pompa ciepła i stary kocioł mogą pracować razem.

Warto pomyśleć o pozostawieniu w domu dotychczasowego kotła, do ewentualnej pracy wspomagającej pompę ciepła. Pompy ciepła BROETJE są do tego przystosowane. W przypadku silnych mrozów dotychczasowy kocioł może zastąpić pompę ciepła lub ją wspierać. Przełączanie trybu pracy zazwyczaj następuje automatycznie lub wykonuje się je manualnie. O pracy pompy ciepła w bardzo mroźne dni przeczytasz tutaj.

 

Czasem nie wystarczy zwykłe gniazdko.

Pompa ciepła to urządzenie na prąd. Ważne jest, aby przyłącze energetyczne z jakiego ma korzystać pompa, było przystosowane do jej potrzeb. W przypadku pomp ciepła BROETJE jednostkom o mocy grzewczej do 8 kW wystarczy gniazdko 230V. Jednostki o wyższej mocy grzewczej wymagają instalacji elektrycznej trójfazowej 400V.

 

Gdzie i jak zamontować pompę?

Pompy ciepła BROETJE typu Split, składają się z dwóch jednostek. Jednostka wewnętrzna nie zajmuje dużo miejsca, choć obok niej trzeba zapewnić powierzchnię dla montażu zbiornika buforowego. Wybierając miejsce dla jednostki zewnętrznej dobrze jest pamiętać o oddaleniu jej od okien sypialni, mimo, że hałas jaki powoduje wentylator jest niewielki.

Postument, na którym posadowimy jednostkę zewnętrzną, musi mieć solidną konstrukcję wykonaną zgodnie z zaleceniami producenta. Przed podłączeniem pompy ciepła do instalacji dobrze jest ją wcześniej przepłukać i to niezależnie, czy wykonywaliśmy nową instalację, czy wykorzystujemy starą.

Pompa ciepła wymaga przeglądów. Montaż jednostek powinien to uwzględniać, gwarantując serwisantowi swobodny dostęp do wszystkich elementów pompy.

W czasie pracy pompy w naturalny sposób wytwarzają się skropliny. Odprowadzamy je bądź do kanalizacji, bądź na zewnątrz, do specjalnego miejsca wypełnionego żwirem. Żwir pozwoli  swobodnie wsiąkać skroplinom do gruntu.

 

Modernizowany dom czeka na pompę? Polecamy BROETJE.

  • Każdy model pompy ciepła firmy Broetje BLW Split posiada wersję urządzenia przystosowaną do współpracy z istniejącym w instalacji kotłem gazowym czy olejowym, który będzie można wykorzystać jako wspomaganie pracy pompy ciepła lub jako źródło szczytowe.
  • Pompy ciepła BLW Split współpracują z regulatorem pokojowym IWR IDA, który daje możliwość kontroli temperatury w domu poprzez aplikację (zdalnie).
  • Pompy BROETJE produkowane są w kilku wariantach mocy, więc znalezienie odpowiedniego modelu będzie proste.

Chętnie doradzimy jaki model pompy wybrać. Każdy dom jest inny. Mamy rozwiązania także dla większych obiektów, wykorzystujących systemy kaskadowe.

.