Co projekt domu powinien uwzględniać, by sprawdziła się w nim pompa ciepła?
Zaczynamy od projektu.
Kupując gotowy projekt budowlany nie skupiajmy się wyłącznie na jego walorach architektonicznych i funkcjonalności rozkładu pomieszczeń. To ważne, ale nie mniej istotny jest wybór systemu ogrzewania. Bo, gdy ten dom już powstanie i wypełni się mieszkańcami, najistotniejsze staną się koszty jego utrzymania. Przy budowie domu wg indywidualnego projektu, trzeba myśleć podobnie.
Dyskusję o wyborze systemu ogrzewania warto zacząć na samym początku powstawania projektu domu. Można wtedy uwzględnić wszystkie najważniejsze wymagania obniżające energochłonność budynku. To komfortowa sytuacja, bo od początku możemy zaplanować wykorzystanie w projekcie pompy ciepła, właściwie ją dobrać i stworzyć warunki do efektywnej pracy.
Zatrzymać ciepło w środku.
Niezależnie od tego, czy na placu budowy realizowany jest kupiony, gotowy projekt, czy stworzony na indywidualne zamówienie – dom musi spełniać obowiązujące warunki techniczne, zapewniające w efekcie jego niską energochłonność. Wartość rocznego zapotrzebowania na energię pierwotną nie może przekraczać 70kWh/m2 powierzchni domu. Aby osiągnąć tę wartość, w projekcie i późniejszej realizacji stosuje się m.in. przegrody zewnętrzne o odpowiedniej grubości, ocieplone precyzyjnie wyliczoną warstwą izolacji.
Współczynnik przenikania ciepła (U) dla ścian zewnętrznych, od 2021 roku nie może przekraczać 0,2W/m2K. Podobnie istotna jest jakość zastosowanej stolarki okiennej i drzwi – tu współczynnik przenikania ciepła (U) nie może być większy niż 0,9W/m2K. Dlaczego to takie ważne? Im więcej energii z tego domu ucieknie – przez źle ocieplone ściany, stropodach, posadzkę, nieocieploną piwnicę, czy niskiej jakości stolarkę – tym więcej zapłacimy za ogrzewanie.
Wytwarzanie ciepła niezbędnego do ogrzewania domu i ciepłej wody kosztuje. Także w przypadku pompy ciepła. Najważniejsze jest bowiem nie tylko to, by posiadać nowoczesną pompę ciepła, lecz by jej praca była ekonomiczna. A to zależy od tego, jak dom został zaprojektowany i zbudowany.
Własny prąd się przyda.
Dobry projekt uwzględni nie tylko obowiązujące przepisy dotyczące energochłonności i przenikalności ciepła. Przewidując w przyszłości możliwość zastosowania fotowoltaiki, projekt powinien zadbać o właściwe usytuowanie budynku wobec stron świata, a także odpowiednie nachylenie połaci dachowych. To ma znaczenie dla ilości prądu wytwarzanego przez fotowoltaiczne ogniwa, podobnie jak sadzenie drzew w pobliżu budynku. Gdy urosną, mogą cieniem swych koron ograniczać dostęp promieni słonecznych do paneli.
Jak rozprowadzić ciepło po domu?
Wybór pompy ciepła jako urządzenia zapewniającego ogrzewanie domu i wody ma wpływ na to, w jaki sposób ogrzewane będą poszczególne pomieszczenia. Najbardziej preferowanym rozwiązaniem dla rozprowadzania ciepła po domu jest system ogrzewania płaszczyznowego. To ogrzewanie występuje jako podłogowe, ale też ścienne lub sufitowe.
Duża powierzchnia grzania sprawia, że w takim duecie pompa ciepła czuje się najlepiej. Jeśli zamiast ogrzewania płaszczyznowego zastosujemy konwektory wentylatorowe, ich mniejszą powierzchnię grzania trzeba czymś zastąpić. Rozprowadzanie ciepła wspomaga ruch powietrza wymuszony przez wentylatory zainstalowane wewnątrz konwektora.
Ciepła woda w wannie czy zimny prysznic?
Ogrzewanie przez pompę ciepła wody użytkowej też trzeba przewidzieć i zaplanować. Ciepła woda nie powstaje samoistnie „przy okazji” ogrzewania domu. Trzeba ją wytworzyć. Jak dużo? Ważna jest ilość domowników i ich upodobania. Każdy z nich zużyje od 30 do 60 litrów ciepłej wody na dobę (w zależności czy preferowany jest prysznic czy kąpiel w wannie:-)). Wyliczenie zapotrzebowania na ciepłą wodę pozwoli wybrać rodzaj pompy z odpowiednio dużym podgrzewaczem wody.
Przy projektowaniu lokalizacji łazienek i innych punktów poboru ciepłej wody, dobrze jest założyć ich niewielką odległość od miejsca, gdzie się ją wytwarza. Przepływ ciepłej wody do odległych punktów poboru to nieunikniony spadek jej temperatury. Jej podnoszenie to kolejne koszty eksploatacji pompy ciepła. A także wyższe koszty montażu wynikające z rozbudowanej instalacji.
Bez prądu pompa nie ruszy.
Wielkość domu i jego zapotrzebowania na ciepło i ciepłą wodę użytkową pozwoli wyliczyć niezbędną moc potrzebnej pompy. A to z kolei ma wpływ na rodzaj przyłącza służącego do zasilania pompy energią elektryczną. Dla pomp ciepła marki BROETJE o mocy grzewczej do 8 kW, jednostce zewnętrznej wystarczy gniazdko z napięciem 230V. Wyższe moce grzewcze wymagają zasilania trójfazowego, o napięciu 400V. Warto pamiętać o tym przy projektowaniu instalacji elektrycznej.
Nie mniej istotne jest zaprojektowanie instalacji kablowej, pozwalającej na zainstalowanie regulatora temperatury pomieszczenia. Dzięki temu możliwe będzie sterowanie m.in. temperaturą panującą w poszczególnych pomieszczeniach domu i temperaturą ciepłej wody.
Montaż. Ważne gdzie i jak.
Mimo, że pompy ciepła BROETJE są ciche, w projekcie nowego domu warto przemyśleć miejsce ich lokalizacji. Dzięki pompie unika się budowania kotłowni, kominów i składu opału. Pompy ciepła BROETJE typu Split, składają się z dwóch jednostek. Jednostka wewnętrzna może być zainstalowana np. w pomieszczeniu, pełniącym w domu funkcję pralni. Sama nie zajmuje dużo miejsca, choć trzeba pamiętać o zapewnieniu powierzchni dla montażu zbiornika buforowego.
Jednostka zewnętrzna powinna być oddalona od okien sypialni (także sypialni sąsiada), bo nawet cicha praca wentylatora może być dla niektórych osób uciążliwa. Istotną sprawą jest montaż jednostki zewnętrznej na solidnym postumencie oddzielonym od konstrukcji domu, by nie przenosić drgań. Zalecenia producenta dotyczące montażu jak i wykonania postumentu zawiera instrukcja montażu pompy ciepła.
Montaż pompy powinien gwarantować serwisantowi swobodny dostęp do jednostki, umożliwiający bezproblemowe zdjęcie obudowy i przeprowadzenie przeglądu. W czasie pracy pompy ciepła występuje naturalny proces wytwarzania się skroplin. Należy zapewnić możliwość ich odprowadzania: albo do kanalizacji, albo na zewnątrz – do gruntu. Dobrze jest umożliwić wsiąkanie skroplin do gruntu, przez żwir wysypany w miejscu ich odprowadzenia. Dzięki temu zimą unikniemy zamarzania skroplin na powierzchni gruntu oraz tworzenia się kałuży.
Dom czeka na pompę? Polecamy BROETJE.
Pompy ciepła BROETJE powietrze-woda BLW Split-K D R32 lub BLW Split-K C świetnie radzą sobie zarówno z ogrzewaniem domu jak i wytwarzaniem ciepłej wody użytkowej. Są zbudowane kompaktowo, więc nie potrzebują dużo miejsca. Wbudowany podgrzewacz ciepłej wody ma aż 180 litrów.
Pompy te są rewersyjne, czyli ich tryb pracy jest odwracalny. Oznacza to, że z ich pomocą można nie tylko ogrzewać dom zimą, ale także w upalne lato go chłodzić. Obsługa jest prosta i intuicyjna. Sprężarka ma modulowaną wydajność, co sprawia, że to rozwiązanie ekonomiczne i ekologiczne. Pompy BROETJE BLW Split produkowane są w kilku wariantach mocy, więc znalezienie odpowiedniego modelu będzie proste.
Chętnie doradzimy jaki model pompy wybrać. Każdy dom jest inny. Mamy rozwiązania także dla większych obiektów, wykorzystujących systemy kaskadowe. Pomożemy też dobrać taką pompę, by mogła współpracować z innym źródłem ciepła, jeśli taka biwalentna współpraca jest przewidywana.