Pompa ciepła – warto, nie warto, poczytać trzeba

powrót

Z pewnością o pompach ciepła przeczytałeś już sporo tekstów. Nie będziemy zatem zbyt dużo pisać o zasadach na jakich oparty jest ten wynalazek, bo lekcje fizyki miałeś w szkole i wystarczy. Skupimy się na zobrazowaniu ekonomicznych zależności pomiędzy technologią, porami roku i rynkowymi wahaniami cen energii.

 

Wybierając technologię ogrzewania domu nie kieruj się tym, że teraz wszyscy chcą posiadać pompę ciepła, więc Ty też musisz ją mieć

Pompa ciepła to urządzenie na prąd i jego koszt musisz wziąć pod uwagę. Twój wybór musi być ekonomicznie i technologicznie uzasadniony.

Jeśli już masz dom, policz ile obecnie kosztuje Cię jego ogrzewanie i produkcja ciepłej wody. Podsumuj roczne rachunki za paliwo czy prąd. Sprawdź ile kWh przez ten rok zużyłeś. Jeśli nie jesteś pewien wyniku, bo ceny nośników energii wciąż się zmieniają, poczekaj. Nie podejmuj nieprzemyślanych decyzji. Przetrwaj obecny sezon zimowy używając dotychczasowego systemu grzewczego i rachunek ekonomiczny zrób na wiosnę. Ceny się ustabilizują, łatwiej będzie zrobić wyliczenia.

Jeśli dopiero planujesz budowę domu, pompa ciepła wydaje się dobrym pomysłem

W zależności od powierzchni działki możesz wybrać rodzaj pompy z uwzględnieniem tego, skąd ma ona pozyskiwać ciepło. Bo pompa ciepła go nie produkuje. Może je odbierać od powietrza, od gruntu lub od wody i przekazywać do systemu ogrzewającego dom i wodę użytkową. To, czy pompa korzystać będzie z ciepła powietrza, gruntu, czy wody zależy od wielkości działki, warunków geologicznych i grubości Twojego portfela.

Pompa pompie nierówna

Przed decyzją o wyborze konkretnego modelu sprawdź deklarowany przez producenta współczynnik COP. To informacja niezwykle istotna, mówiąca o efektywności pompy. To od COP zależeć będzie wysokość Twoich przyszłych rachunków za prąd, niezbędny do pracy pompy. Przykładowo – jeśli COP wynosi 4, oznacza to, że na 4 kWh energii przekazanej przez pompę do systemu grzewczego, potrzebne będzie dostarczenie jej 1 kWh prądu z sieci.

Wskaźnik COP deklarowany przez producenta nie jest wartością stałą

W przypadku najpopularniejszych pomp pobierających ciepło z powietrza (typ pompy: powietrze-woda), COP zmniejsza się wraz z obniżającą się temperaturą zewnętrzną. Im zimniejsza pogoda, tym więcej energii (prądu) potrzebuje pompa, by uzyskać z powietrza podobną ilość kWh. Dopytaj o to sprzedawcę – przyda Ci się wiedza w jakich warunkach deklarowana dla danej pompy wartość COP była testowana.

Koszt pompy jest ważny, ale o jej ekonomicznej efektywności decyduje koszt energii elektrycznej, którą musisz jej dostarczyć, by mogła pracować

Warto więc połączyć tę inwestycję z zakupem systemu fotowoltaiki. Wprawdzie sezon grzewczy przypada w Polsce wtedy, gdy panele fotowoltaiczne wytwarzają bardzo mało prądu, ale jeśli wyprodukowałeś jego nadwyżkę w słonecznej części roku, to możesz ją odebrać lub odkupić od operatora zimą. Przy zakupie pompy z fotowoltaiką dopłata z programu Mój Prąd 4.0 będzie większa.

Jeśli już przeanalizowałeś wszystkie za i przeciw, możemy zaproponować Ci sprawdzone rozwiązania, które mogą pomóc w dokonywanych wyborach. Wystarczy kliknąć: Pompa ciepła – sposób na czyste powietrze. Jaka pompa ciepła? (broetje.pl)

2023-06-06T12:39:47+02:00 2023-01-9|Tagi: |
.