Priorytety.
Projektując i budując nowy dom, wkładamy mnóstwo energii i środków w to, by był on funkcjonalny, by miał ładne podłogi, efektowną armaturę i ceramikę w łazienkach, by kuchnia robiła wrażenie i w ogóle by był piękny, cokolwiek to znaczy. W tych zabiegach umyka często jedna istotna sprawa, która wydaje się drugorzędna, a której waga będzie mieć kolosalne znaczenie przez wszystkie kolejne lata zamieszkiwania w nowym miejscu. To sprawa ogrzewania domu i produkcji ciepłej wody.
Dobre pytanie…
Skoro z oczywistych względów węgiel już nie, to może olej opałowy? Gaz? Może prąd? Czy istnieją inne rozwiązania?
Takie pytania trzeba sobie postawić na etapie projektowania domu, by nie okazało się, że do przyszłych rat kredytu trzeba co miesiąc dokładać sporo gotówki, by zapłacić rachunki dostawcom gazu, prądu czy oleju. Jeśli słyszałeś o OZE, odnawialnych źródłach energii, powinieneś zgłębić ten temat. Pomożemy Ci w tym. Bo to najlepszy sposób, by korzystając z darmowej energii jaką daje natura, zaoszczędzić w przyszłości na wydatkach energetycznych. Albo zminimalizować je prawie do zera.
Aż tak?
Po pierwsze: do roku 2050 przepisy europejskie, wspierając walkę z ociepleniem klimatu, nakazują zlikwidować kotły gazowe (bo gaz to jednak także paliwo kopalne i spalanie go podwyższa poziom CO2 w atmosferze). To oczywiście jakby odległa historia, póki co możesz się nią nie przejmować; montaż nowoczesnego kotła gazowego nadal ma sens. Wszystko jest lepsze od węgla. Jednak dla patrzących dalej, dla tych którzy ogrzewając dom chcą oszczędzać i wykorzystywać najbardziej ekologiczne technologie – jest alternatywa. Pompa ciepła.
Nie sprężaj się, by zrozumieć.
W zależności od założonych wymagań, pompa ciepła ma za zadanie zapewnić tylko ogrzewanie domu lub dodatkowo także wytwarzać ciepłą wodę użytkową.
Są różne rodzaje pomp, jednak my skupimy się na tych typu SPLIT. Bo ten typ pomp ciepła nie wymaga wielkiej powierzchni działki ani żadnych odwiertów w głąb gruntu. Korzysta z ciepła zawartego w otaczającym je powietrzu. To urządzenie, by nie wchodzić zbyt głęboko w detale techniczne, którego działanie jest podobne do pracy lodówki. Proces sprężania podnosi temperaturę, proces rozprężania obniża. Tyle w skrócie. Nie musisz tego rozumieć, ważne, że rozumie to i wykorzystuje pompa ciepła. Pompa ciepła składa się z jednostki zewnętrznej z charakterystycznym śmigłem wentylatora oraz jednostki wewnętrznej. Ta wewnętrzna jednostka, w zależności od typu, ma różną wielkość i może stać na posadzce lub być zamontowana na ścianie.
Plotki.
Nie wierzcie obiegowym opiniom, że w naszym klimacie to się nie sprawdzi. Sprawdza się! Dobrze dobrana pompa ciepła daje sobie doskonale radę do temperatury minus 15 , a nawet minus 20 stopni C. A dni z taką temperaturą zdarza się u nas zaledwie kilka w roku, zazwyczaj jest cieplej. W krytycznych mrozach włącza się system grzałek elektrycznych i wszystko działa bez zarzutu. Nie zmarzniesz.
Sami ze szwagrem nie dacie rady.
Kluczową rolę w doborze właściwej jednostki pompy ciepła i efektywnej instalacji cieplnej odgrywa projektant. Wasz wykonawca-instalator, który musi posiadać specjalne uprawnienia F-Gaz, powinien skierować do Was projektanta specjalistę, którego zapewnia współpracująca z instalatorem hurtownia. On zaprojektuje całość systemu. Dla właściwego doboru pompy ciepła i innych elementów instalacji istotne jest wiele czynników: rodzaj użytych materiałów w budynku, grubość murów i izolacji, rodzaj okien, ocieplenia i pokrycia dachu. No i ilość osób mających mieszkać w budynku. Warto trochę przewymiarować moc pompy, bo kto wie, kiedy powiększy Ci się rodzina lub czy nie zamieszka z Wami mama.
Popłyniemy z prądem?
Pewnie domyślacie się, że aby ten cały system prawidłowo działał potrzebna jest energia elektryczna. Fakt. Ale warto za nią zapłacić, bo na 1 kW energii elektrycznej pobranej do obsługi pompy ciepła, przypadają 3 kW energii cieplnej pobranej z powietrza przez pompę
i przekazanej przez pompę do domu. Warto? Warto. Nawet jeśli za ten prąd przyjdzie faktura. A jest sposób, by nawet tego uniknąć. Zamontować sobie na dachu fotowoltaikę. Własny, darmowy prąd i darmowe ciepło z natury. Czy nie o to chodziło?
Od tego robi się zimno.
Omal nie zapomnieliśmy dodać, że pracę tego systemu grzewczego latem daje się odwrócić i on wtedy zaczyna chłodzić rozgrzane pomieszczenia. Niby drobiazg a cieszy. Kupujesz ogrzewanie, a nie musisz myśleć latem o klimatyzacji!
Bierz kasę, jak dają.
I jeśli w tym miejscu zadajecie sobie pytanie skąd na montaż tych systemów wziąć pieniądze, mamy cenne wskazówki. To doskonały czas na skorzystanie z dopłat z krajowego programu CZYSTE POWIETRZE. Można dostać do 90% dofinansowania! Są też programy lokalne i ulga termoizolacyjna. Warto się wokół tego zakręcić. To nie tajemna wiedza i niedostępna technologia. To coraz popularniejsze rozwiązania, gdzie ekologia i ekonomia wzajemnie się wspierają.
Marka robi różnicę.
Z dobrych wiadomości jest też taka, że wiodąca hurtownia instalacyjna BIMs Plus wprowadza właśnie na rynek linię pomp ciepła BRÖTJE. To uznana marka ze 100-letnią tradycją. Doświadczenia z produkcji niezawodnych kotłów owocują w wyrafinowanych rozwiązaniach pomp ciepła. Wszystkie pompy spełniają kryteria programu CZYSTE POWIETRZE. BIMs Plus zapewnia pomoc projektantów i wykonawców. Oni dostaną świetne ceny, które przełożą się na kosztorys Twojej inwestycji. Zaraz, zaraz, proszę się nie pchać!…Pana tu nie było!
Co z tego trzeba zapamiętać?
- Pompa ciepła BRÖTJE,
- BIMs Plus,
- TANIE GRZANIE.
- Stać Cię na ciepły dom.